itfaiyeci

Durum: 53 - 0 - 0 - 0 - 11.08.2019 15:03

Puan: 163 - Webmaster

1 yıl önce kayıt oldu. Birinci Nesil Moderatör.

itfaiyeciyim.info adı altında yönettiğim sitem mevcut.
  • /
  • 3

laravel

laravel açık kaynak kodlu olarak github adlı web sitede yayınlanan php 'nin web uygulama iskeletidir.

ssl sertifikası

web sitelerimizin güvenli olup olmadığı yönünde url adresinin solunda bulunan yeşil ve kilit simgeli sertifikanın kendisidir. bilgisayar ağından güvenli haberleşmeyi sağlamak için kullanılan protokoldür.

postbit

özellikle forumlarda gördüğümüz profil alanıdır.

hacklink

öncellikle hacklink almanın veya yapmanın suç olduğunu söyleyeyim. bir siteye yasal olmayan yollardan girerek, alınan linktir.

opencart

e-ticaret sistemini kurmanın basit yoludur. opencart ile ödemeler alabilir, verilen siparişleri denetleyebilir ve buna benzer birçok işlemi yapabilirsiniz. bir alışveriş sitesi kurmak istiyorsanız kesinlikle seçenekleriniz arasına eklemelisiniz

joomla!

php ve mysql ile geliştirilmiştir. seo açısından geliştirilmiş ancak günümüzde yeni altyapıların çıkmasıyla pek kullanılmamaktadır.

directadmin

cpanel gibi web hosting yönetim panelidir.

public_html

cpanel kullananların karşılaştığı kök dizindir. sitelere wmsozluk.com/ olarak ulaşılmasını sağlar.

algoritma

bir sonuca ulaşmak için izlenen yoldur. bilgisayarda ise sonlu işlem basamakları kümesidir. yani siz bilgisayarda herhangi bir işlem yaptığınızda gönderilen bilgi kümesidir.

css

türkçesi "stil şablon" olan css; örneğin, sitelerimizde bulunan bir yazının büyüklüğünü, rengini belirler. sitelerimize şıklık katan şeydir.

tema

sitelerimize belirli görünüş veren, kodcuklardan oluşan, ziyaretçilerimizin sitemizi daha da sevmesini sağlayacak olan şeylerden biridir.

bilisimist

sitelerimde kullandığım ve şiddetle tavsiye ettiğim hosting firması. :) hız ve destek acısından tercih edilebilir

nokia

geçmişten gelmiş, yeni geleceğe ayak uydurmaya çalışan bir insan gibi kendileri. özellikle geçmişte çıkardıkları halen değerini koruyan ve sağlamlığını ciddi bir şekilde koruyan 3310 modelini üretmişlerdir. şuanlık durumuna bakınca temsili ilk defa drone gören yaşlı teyze gibiler.

whois nedir ?

domain bilgilerini içermektedir. örnegin wmsozluk.com hangi hosting sağlayıcısında bulunuyor ? ns adresleri nedir gibi...domain kayıt eden kişinin bilgileri gibi işlemler burada görülür.

dns

internete bağlı her kaynak için kullanılan internet protokolü ve adresleme aracıdır.

makale

en az 100 kelimeden oluşan ve bazılarımızın ekmek teknesi olan makaleler gazetelerde, dergilerde ve sitelerimizde yer alır.

reseller

daha büyük firmaların web hosting sağlamak isteyen daha küçük firmalara verdiği, hizmettir.

e-commerce / elektronik ticaret

internet üzerinden alım ve satım (ticaret) yapan sitelerin bütünüdür.

dedicated server / kiralık sunucu

kiralık sunucudur. sadece bir kişiye hizmet eder. diğer sunucular gibi içinde fazla site barındırmaz. dolayısıyla sitenizin hızını kat kat arttırır.

bandwidth

bant genişliğidir. bir sitede ziyaretçiler çogaldıkça bant genişliği artmaktadır. bu yüzden hosting alırken eğerki geleceğe yönelik çok fazla ziyaretçi alacağınızı düşünürseniz limitsiz almanız gereken şey.
  • /
  • 3

adsense

gösterip vermeyen reklam sitesi :)

Toplam entry sayısı: 53

ftp

sitelerimize bilgisayarımızdan
dosya transferi yapmak için kullandığımız protokoldür. ayrıca dosya düzenleme, indirme gibi ayrıcalıklar da vardır. günümüzde en çok kullanılan ftp ye bağlanmanızı sağlayan program filezilla isimli programdır.

mybb

bu işlere ilk atıldığımda kullandığım forum altyapısıdır. ücretsiz olması çok daha iyi :) umarım böyle devam eder.

hosting

sitenin çalışabilmesi ve açılabilmesi için kullanılan hizmettir. herhangi bir sitenin çalışabilmesi için kullanılan yazılımlar ve sitenin dosyaları burada barınır. bir sitenin barındığı ev denebilir.

rammstein

daha önce dinlememiştim. tesekkurrrr yahsi
Henüz takip ettiği biri yok.